كدام درد قلبي است ؟ سیستم مدیریت اخبار

  امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   پرونده هفته  پرونده هفته   تـبـلـیـغـات  تـبـلـیـغـات   تماس با ما  تماس با ما   گالری عکس  گالری عکس   صفحه اول  صفحه اول  

  خبرهای برگزيده

  آخرين اخبار
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


  ارسال خبر به ما : چاپ

كدام درد قلبي است ؟

  

دكتر محمد كياسالار
رنگش بدجوري پريده، دانه‌هاي درشت عرق نشسته روي پيشانيش، پنج انگشتش را باز كرده روي قلبش و از شدت درد دارد به خودش مي‌پيچد، حس مي‌كند كه كسي با تمام سنگينيش روي سينه او ايستاده و نمي‌گذارد نفسش بالابيايد، بدجوري نفس نفس مي‌زند، حالت تهوع، استفراغ، سرگيجه و…
آنهايي كه خودشان يا اطرافيانشان با حمله‌هاي قلبي مانوسند، خوب مي‌دانند كه اين شرح حال، ‌شرح حال كيست. اما قفسه سينه به دلايل ديگري نيز ممكن است دردناك شود. به بيان ديگر، تمام دردهاي اين ناحيه، قلبي نيستند. اين نوشته قصد دارد از شايع‌ترين انواع درد قفسه‌سينه صحبت كند و توصيه‌هاي عمل‌گرايانه‌اي را نيز در اختيار بيماران قلبي قرار دهد.

درد قفسه‌سينه
در هر نقطه‌اي از زير گردن تا بالاي شكم، اگر دردي احساس كنيد، به درد قفسه سينه دچار شده‌ايد و هيچ فرقي نمي‌كند كه اين درد، واضح و شديد باشد يا مبهم و خفيف.
 
تمام درد‌هاي اين ناحيه را بايد جدي گرفت. پزشكان و بيماران وقتي با چنين دردي مواجه مي‌شوند، معمولا بيمناك مي‌شوند كه مبادا پاي يك حمله قلبي در ميان باشد. حمله‌هاي قلبي يكي از شايع‌ترين و خطرناك‌ترين انواع دردهاي قفسه سينه‌اند اما خوشبختانه يا متاسفانه بسياري از دردهاي قفسه سينه، به اشتباه، درد قلبي تلقي مي شوند.
حقيقت اين است كه بعضي از دردهاي اين ناحيه، هيچ خطري در پي ندارند. بعضي‌ها كمي خطرناكند و بعضي ديگر هم بسيار خطرناكند، آن‌قدر كه جان آدم را تهديد مي‌كنند. به هر حال،‌ هر عضوي از اعضاي بدن كه در داخل قفسه سينه وجود دارد، و تمام بافت‌هاي موجود در اين ناحيه، مي‌توانند يك منبع بالقوه براي بروز درد قفسه سينه به حساب بيايند. قلب، ريه‌ها، مري، عضلات بين‌دنده‌اي، دنده‌ها، تاندون‌ها و اعصابي كه داخل قفسه سينه‌اند، متهمان رديف اولند.

قلب درد
به درد قفسه سينه با منشا قلبي مي‌گويند <آنژين.> اين درد معمولا وقتي اتفاق مي‌افتد كه خون و اكسيژن كافي به قلب نرسد. اگر چنين دردي يك حد و مرز قابل پيش‌بيني داشته باشد، به آن مي‌گويند آنژين پايدار. به بيان ديگر، آنژين پايدار به اين معناست كه شما خودتان بدانيد كه وقتي ميزان فعاليت روزانه‌تان از يك حد مشخصي بيشتر بشود، به درد قفسه سينه مبتلا مي‌شويد. اما وقتي كه دردتان غيرقابل پيش‌بيني بشود يا اين كه در حال استراحت نيز به چنين دردي دچار شويد، آن‌وقت به آن مي‌گويند آنژين ناپايدار. شخصي كه به آنژين ناپايدار دچار مي‌شود، بايد خيلي زود در بخش اورژانس، مورد بررسي پزشكي قرار بگيرد.
حمله قلبي يكي از شايع‌ترين انواع دردهاي قلبي است. وقتي رسوبات چربي يا لخته‌هاي خوني، جلوي خونرساني به قلب را بگيرند و اجازه ندهند كه غذا و اكسيژن كافي به عضله قلب برسد، حمله قلبي اتفاق مي‌افتد. اين حمله معمولا با احساس سنگيني در قفسه سينه، درد و فشار در اين ناحيه، و گهگاه با احساس سوزش در قفسه سينه همراه است. درد ناشي از حمله قلبي معمولا چند دقيقه طول مي‌كشد. اين درد ممكن است به نواحي ديگري از بدن هم انتشار پيدا كند. كمر، گردن، چانه،‌ شانه‌، بازو، وخصوصا دست و بازوي چپ در حمله‌هاي قلبي، معمولا تير مي‌كشند.
علايم ديگري كه تشخيص حمله قلبي را در ذهن پزشك تاييد مي‌كند، عبارتند از: تنگي نفس، حالت تهوع، احساس سرگيجه، عرق سرد. حمله قلبي معمولا به دنبال يك فعاليت و يا يك استرس شديد اتفاق مي‌افتد و در اغلب موارد، پس از چند دقيقه استراحت و استفاده از قرص زيرزباني (نيتروگليسيرين) از بين مي‌رود.
 
به جز حمله قلبي، دلايل قلبي ديگري هم هستند كه مي‌توانند منجر به بروز درد در ناحيه قفسه سينه شوند. التهاب پرده‌اي كه دورتادور قلب را در برگرفته است، يكي از همين دلايل است. اين بيماري كه به <پريكارديت> موسوم است، معمولا متعاقب يك عفونت ويروسي اتفاق مي‌افتد. در اين مورد نيز، درد قفسه سينه، بسيار شديد و معمولا متمركز بر روي يك نقطه است و بيمار احساس مي‌كند كه انگار قفسه سينه‌اش دارد سوراخ مي‌شود. همراه بودن علايمي نظير تب و كوفتگي بدن هم تاييد كننده همين تشخيص است.
 
 اسپاسم عروق كرونر، مشكلات عروقي و خصوصا بيماريهاي مربوط به سرخرگ آئورت و . . . از ديگر دلايل قلبي براي بروز دردهاي قفسه سينه به شمار مي‌روند.


10 فرمان به بيماران قلبي
)1 در هنگام بروز درد قلبي، كه معمولا در حال فعاليت و يا استرس به سراغتان مي‌آيد، بلافاصله دست از كار بكشيد و آرام بنشينيد. استراحت، اولين قدمي است كه بايد براي تسكين دردتان برداريد.
)2 از قرص زير زباني (نيتروگليسيرين) استفاده كنيد. اگر پس از 5 دقيقه، دردتان تسكين پيدا نكرد، مجددا بايد يك قرص زير زبانتان بگذاريد. اين كار را تا 3 بار مي‌شود تكرار كرد اما اگر پس از به كار بردن 3 قرص زيرزباني در فواصل مناسب، باز هم دردتان از بين نرفت، بايد بلافاصله به يكي از مراكز اورژانس مراجعه كنيد.
)3 در مواردي نظير استحمام، مقاربت و يا بعد از خوردن غذاهاي سنگين، بهتر است كه به طور پيشگيرانه از قرص زير زباني استفاده كنيد.
)4 قرص زير زبانيتان را نبايد در معرض نور و حرارت و رطوبت قرار دهيد چرا كه در اين مواقع، خيلي زود فاسد مي‌شود و ‌خاصيت درماني‌اش را از دست مي‌دهد. اگر از نيتروگليسيرين استفاده كرديد و مزه تند اين دارو را در زير زبانتان حس نكرديد، بدانيد كه احتمالا دارويتان خراب شده و خاصيتش را ازدست داده است.
)5 حتي الامكان قرص زير زباني را در وضعيت ايستاده مصرف نكنيد چرا كه به دليل افت ناگهاني فشار خون، خطر سقوط ناگهاني وجود دارد. بهتر است كه در وضعيت نشسته يا خوابيده از اين قرص استفاده كنيد.
)6 اگر اضافه وزن داريد، بهتر است با مراجعه به پزشك يا متخصص تغذيه، يك برنامه غذايي مناسب دريافت كنيد و هرچه زودتر،‌ فكري به حال كاهش وزنتان بكنيد.
)7 عوامل خطرساز بيماري‌هاي قلبي را هر چه زودتر تدبير كنيد: سيگار، فشار خون، چربي خون بالا، ديابت.
)8 وقتي كه درد قفسه‌سينه نداريد، خصوصا در اوايل صبح كه هوا پاكيزه‌تر است، ترجيحا در محل‌هايي مانند پارك و اماكني كه از فضاي سبز برخوردارند، پياده‌روي كنيد. كم‌كم اگر ديديد كه با اين پياده روي مختصر، مشكلي برايتان ايجاد نمي‌شود و تحملش را داريد، زمان پياده‌رويتان را افزايش دهيد يا به دويدن سبك بپردازيد.
)9 هنگام راه رفتن و به ويژه موقع بالا رفتن از پله‌ها نبايد باري بيش از يك كيلوگرم را حمل كنيد.
)10 پرهيز از عصبانيت و استرس‌هاي روحي، بسيار مهم است و حتي مي‌‌توانيد براي افزايش آسودگي خاطر و دور شدن از عصبانيت‌هاي بي‌مورد،‌ از داروهاي آرامبخش كمك بگيريد.
 

دردهاي غيرقلبي
سوزش سر دل يكي از شايع‌ترين دردهاي غيرقلبي است. وقتي مازاد اسيد معده پس مي‌زند و در داخل مري به سمت بالا حركت مي‌كند، اين احساس به وجود مي‌آيد: احساس سوزش و درد در قفسه سينه و گردن. در اين مواقع، معمولا در داخل دهان نيز يك طعم ترش حس مي‌شود و مقدار كمي از غذاي خورده شده، به داخل دهان برمي‌گردد. سوزش سر دل معمولا چند ساعت پس از خوردن يك وعده غذايي اتفاق مي‌افتد و به طور معمول، ساعت‌ها نيز به طول مي‌انجامد. اين حالت معمولا وقتي اتفاق مي‌افتد كه چند ساعت پس از خوردن يك وعده غذايي، فعاليت سنگين كنيد يا به جلو خم شويد يا دراز بكشيد.
 
نكته مهم اين است كه چنين دردهايي معمولا با استفاده از آنتي‌اسيدهاي رايج بهبود مي‌يابند اما دردهاي قلبي با آنتي‌اسيدها ساكت نمي‌‌شوند.
التهاب پرده دربرگيرنده ريه‌ها نيز منجر به بروز دردي در قفسه سينه مي‌شود كه معمولا متمركز بر روي يك نقطه و بسيار شديد است. در اين مورد هم، نكته مهم اين است كه با سرفه، نفس كشيدن و دم عميق، درد بيمار تشديد مي‌شود، در حالي كه درد ناشي از حمله قلبي با سرفه و دم عميق، هيچ تغييري نمي‌كند. دلايل ريوي ديگري هم وجود دارند كه ممكن است منجر به پديد آمدن درد قفسه سينه شوند. ذات‌الريه، آمبولي ريه، ‌پنوموتوراكس و بيماري‌هايي نظير لوپوس يا ساير بيماري‌هاي اتوايميون كه در آنها بدن عليه خودش فعاليت مي‌كند، نيز منجر به بروز چنين دردهايي مي‌شود.
حمله ترس مرضي هم يكي ديگر از حالاتي است كه منجر به احساس تنگي نفس و سنگيني در قفسه سينه مي‌شود. اين بيماري معمولا با افزايش ضربان قلب، افزايش سرعت تنفس، تعريق و ترس شديد از خفگي و مرگ همراه است.
التهاب غضروف بين دنده‌ها (كه به نشانگان تريتز معروف است) نيز يكي ديگر از مواردي است كه مي‌تواند علايم مشابه دردهاي قلبي را تقليد كند. وقتي غضروف‌هاي بين دنده‌اي، و خصوصا آن غضروف‌هايي كه دنده‌ها را به استخوان جناغ سينه متصل مي‌كنند، ملتهب شوند؛ دردي در قفسه سينه حس مي‌شود كه بسيار تيز و شديد است و ممكن است با درد ناشي از حمله قلبي اشتباه گرفته شود. البته محل اين درد با محل آن درد فرق دارد. در نشانگان تريتز، وقتي فشار مستقيمي به استخوان جناغ وارد كنيد، درد تشديد مي‌شود اما در حمله قلبي، بيمار نمي‌تواند يك نقطه را به عنوان محل درد نشان دهد چرا كه درد ناشي از حمله قلبي، مبهم و پخش است و هيچ‌گونه حساسيت نقطه‌اي در قفسه‌سينه به چشم نمي‌خورد. دردهاي عضلاني قفسه‌سينه كه معمولا از اسپاسم عضلات اين ناحيه سرچشمه مي‌گيرند، نيز گهگاه با دردهاي قلبي اشتباه گرفته مي‌شوند، در حالي كه اين دردها نيز با تغيير وضعيت يا خم و راست شدن، كم و زياد مي‌شوند اما دردهاي قلبي با اين تغيير وضعيت‌ها هيچ تغييري نمي‌كنند.
زونا هم يك بيماري پوستي است كه منجر به بروز درد قفسه سينه مي‌شود اما در اين بيماري معمولا درد در سطح پوست حس مي‌شود. ضمن اينكه ضايعات پوستي زونا هم به افتراق اين درد از درد قلبي كمك مي‌كند.
دردهاي ديگري هم هستند كه به آنها مي‌گويند: دردهاي ارجاعي. يعني محل اصلي درد، جاي ديگري است اما دردش به قفسه‌سينه رجوع مي‌كند. بيماري‌هايي نظير سنگ كيسه صفرا، التهاب كيسه صفرا، التهاب لوزالمعده، بعضي سرطان‌هاي گوارشي و . . . منجر به بروز چنين دردهايي در ناحيه قفسه‌سينه مي‌شوند

 شماره خبر : 123    مشاهده : 2    انتشار : 18/1/1389        آرشيو سلامت         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

news3.esfahanhost.com

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

طراحی سایت : اصفهان هاست